Milyen feltételei, időtartama és forgatókönyve lehet az őrizetbe vételnek, a bűnügyi felügyeletnek és a letartóztatásnak? Továbbá mit érdemes tenni akkor, ha Ön vagy hozzátartozója kerül ilyen helyzetbe? A cikkből kiderülnek a válaszok.
A szabadságvesztés első szintje, az őrizetbe vétel
Az őrizetbe vétel gyakorlatának az alkalmazása a rendőrség jogkörébe tartozik. Fontos, hogy maga az intézkedés, vagyis az érintett fél személyi szabadságának az ideiglenes megvonása maximum 72 órán át tarthat.
Őrizetbe venni csakis úgy lehet bárkit, hogy
- megállapítást nyerjen a szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekmény megalapozott gyanúja;
- emellett pedig a terhelt személy letartóztatásának a szükséges mivolta szintén valószínű legyen.
Az esetek döntő hányadában egyébként ez úgy történik, hogy vagy tetten érik, vagy pedig egyenesen elfogják a terhelt személyt. Amikor az őrizetbe vétel 72 órás intervalluma lejár, akkor kétféle forgatókönyv képzelhető el:
- az érintett vagy szabadlábra kerül;
- vagy pedig a letartóztatásának elrendelése történik.
Bűnügyi felügyelet
A bűnügyi felügyeletet már a bíróság írhatja elő. Azt jelenti a gyakorlatban, hogy a terhelt személy engedély hiányában nem hagyhatja el a számára kijelölt területet, ingatlant vagy intézményt. Illetve engedély nélkül egy előre meghatározott bekerített helyet sem hagyhat el.
A bűnügyi felügyelet keretei között rendszerint az is kikötésnek számít, hogy a terhelt bizonyos jellegű nyilvános helyeket, rendezvényeket és közterületeket ne látogasson.
Mindezen felül az is általános rendelkezésnek tekinthető, hogy az érintett személynek előre rögzített időközönként a rendőrségen is jelentkeznie kell. Hogyha pedig vét a felsorolt rendelkezésekkel szemben, az szankciókat vonhat maga után.
Letartóztatás
A szabadságvesztéssel szemben a letartóztatást a bíróság rendelheti el, a végrehajtása pedig büntetés-végrehajtási intézetben kell, hogy történjen. Bűncselekmény megalapozott gyanújával lehet csak valakit letartóztatni, ami egyébként a következő feltételekhez kötött:
- a szóban forgó cselekményt a törvény szabadságvesztéssel büntesse;
- álljon fenn megalapozott gyanú a terhelt személy ellen;
- illetve a büntető eljárás megindításához szükséges okoknak rendelkezésre kell állnia.
A fentiekből egyenesen következik, hogy a pusztán pénzbüntetéssel fenyegetett bűncselekményeknél a letartóztatás nem merülhet fel opcióként.
Milyen hosszúságú lehet a letartóztatás időtartama? Ez nagyban függ az elkövetett jogsértéstől. Ugyanis egy erre vonatkozó törvény határozza meg az eltérő súlyú bűncselekményeknél kiróható letartóztatás maximális időtartamát.
A letartóztatással kapcsolatban érdemes megemlíteni néhány különös feltételt is. Például azt, amikor
- megalapozottan feltehető a szökés, az elrejtőzés, vagy pedig bűnismétlés veszélye;
- a terhelt személy szökésének, illetve az elrejtőzésének a nagyobb esélye miatt indokolt a jelenlét biztosítása;
- fokozott esélye van annak, hogy a terhelt a tanúk befolyásolásával, megfélemlítésével, egy-egy tárgyi bizonyítási eszköz megsemmisítésével, meghamisításával vagy elrejtésével nehezítheti, meghiúsítja és veszélyeztetheti a bizonyítást.
Mi a javasolt teendő őrizetbe vételnél, bűnügyi felügyeletnél vagy letartóztatásnál?
Természetesen amint arra lehetőség nyílik, célszerű ügyvédhez fordulni mindhárom opció esetében. Az önálló képviseletnél ugyanis rendszerint eredményesebb és hatékonyabb az, ha egy a büntetőeljárásokban jártasnak számító jogi szakember jár el az érdekünkben.
Akár Ön, akár közeli ismerőse vagy hozzátartozója vált érintetté büntetőeljárás kapcsán, szívesen segítek. Vegye fel velem a kapcsolatot az alábbi elérhetőségeken, beszéljük át a szóba jöhető megoldásokat.